NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY



slovanska unie

PŘIHLÁŠENÍ



Skepticizm koronavirusa, fanatizm i morbidna religijozita

Job Telmessky

(English text follows) Prěvod do MS jezyka od Vojtěcha Merunky iz anglijsky pisanogo članka profesora i arhiepiskopa Ekumeničskogo patriarhata Joba Telmiskogo, ktory jest direktorom postojanoj misije Ekumeničskogo patrijarhata pri Světovom sovětu crkv v švejcarskoj Ženevě i dekanom Instituta za vyšejše učenje pravoslavnoj theologije v Chambésy v Švejcariji.

Číst dál: Skepticizm koronavirusa, fanatizm i morbidna religijozita

ХОРОШИЕ НОВОСТИ К ДНЮ СЛАВЯНСКОЙ ПИСЬМЕННОСТИ

Из типографии принесли ещё тёпленькие и даже необрезанные экземпляры учебного пособия для русскоязычных по "МЕЖДУСЛАВЯНСКОМУ ЯЗЫКУ" авторa Войтеха Мерунки - результат 2-летнего сотрудничества нашего Фонда Хованского с Пражским техническим университетом (осн. 1707) и Славяским Союзом в Чехии (Slovanská unie осн. 1992). Перевод с английского был осуществлен благодаря самоотверженному труду молодых учёных Николайа Владимировича Кузнецова и Степана Сергеевича Калинина.

Číst dál: ХОРОШИЕ НОВОСТИ К ДНЮ СЛАВЯНСКОЙ ПИСЬМЕННОСТИ

Medžunarodna naučna konferencija «obrazovanje, jezyk, hudožstvo i medžunarodna komunikacija», Moskva, 18-19. oktober 2017

V junu 2017 na medžunarodnoj konferenciji v gradu Staré Město (Češska republika) učitelji i studenti Slovjanskogo gymnazija v Bratislavě načali projekt Ambasady slovjanskoj mladeži. Tuta iniciativa dobyla svoje prodolženje v Moskvě na medžunarodnoj naučnoj konferenciji «obrazovanje, jezyk, hudožstvo i medžunarodna komunikacija» v Moskovskom domě nacionalnostij.

Číst dál: Medžunarodna naučna konferencija «obrazovanje, jezyk, hudožstvo i medžunarodna komunikacija»,...

USA a Izrael opouští UNESCO

Spojené státy opustí na konci roku 2018 Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V prohlášení to dnes uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské a promuslimské. Po americkém vyhlášení totéž učinil také stát Izrael.

Číst dál: USA a Izrael opouští UNESCO

Vzajemna razumivost v slovjanskoj jezyčnoj oblasti

Prědlagajemo Vam mnogo interesnu naučnu rabotu našej kolegice dr. Jeleny Golubović iz univerzity v Groningen, Holandija. Dr. Golubović byla rodžena v Beogradu v Srbiji i piše o svojej rabotě: «V globalizovanom světu, kde my žijemo, jest mnogo važna medžunarodna sorabota, ale ne vsi Europejci dobro znajut englijsky jezyk. Ale ako li jih jezyky sut iz istoj jezyčnoj grupy, ljudi by mogli govoriti v svojih jezykah i mogli by razuměti jezykam svojih partnerov. Taka možnost komunikacije jest praktikovana medžu Danami, Švedami i Norami; takože medžu Holandijcami i Němcami; isto kako i medžu Čehami i Slovakami.

Číst dál: Vzajemna razumivost v slovjanskoj jezyčnoj oblasti

Slovanská kultura - zdroje, tradice a interakce

V rámci letošních oslav Dnů slovanské písemnosti a 150 let od prvního slovanského sjezdu na území Ruska se v Moskvě konala mezinárodní vědecká konference na téma «Aktuální otázky studia  světové kultury v kontextu dialogu civilizací: Rusko - Západ - Východ». Sborník přednášek z tohoto mezinárodního setkání vydala Filologická fakulta Státního institutu ruského jazyka A. S. Puškina. Vydání obsahuje 419 stran, má ISBN 978-5-94755-405-2 a obsahuje 86 odborných přednášek na témata: Pravoslavná kultura a její odraz v jazyce a literatuře, metody praktické realizace koncepce duchovně-mravního rozvoje a výchovy občanské osobnosti ve škole a na univerzitě, Rusko a zahraniční Slované, Rusko a Západ - dialog kultur, Rusko a Východ - dialog kultur, Rusko a Afrika - dialog kultur, historie ruské literatury, a poetika zahraniční literatury. Na stranách 130 - 135 je publikován článek Vojtěcha Merunky na téma (v českém překladu): Novoslovjanština jako nový nástroj mezikulturní komunikace.

Číst dál: Slovanská kultura - zdroje, tradice a interakce