Mezinárodní den míru

slovanska unie

PŘIHLÁŠENÍVzajemna razumivost v slovjanskoj jezyčnoj oblasti

Prědlagajemo Vam mnogo interesnu naučnu rabotu našej kolegice dr. Jeleny Golubović iz univerzity v Groningen, Holandija. Dr. Golubović byla rodžena v Beogradu v Srbiji i piše o svojej rabotě: «V globalizovanom světu, kde my žijemo, jest mnogo važna medžunarodna sorabota, ale ne vsi Europejci dobro znajut englijsky jezyk. Ale ako li jih jezyky sut iz istoj jezyčnoj grupy, ljudi by mogli govoriti v svojih jezykah i mogli by razuměti jezykam svojih partnerov. Taka možnost komunikacije jest praktikovana medžu Danami, Švedami i Norami; takože medžu Holandijcami i Němcami; isto kako i medžu Čehami i Slovakami.

Číst dál: Vzajemna razumivost v slovjanskoj jezyčnoj oblasti

Slovanská kultura - zdroje, tradice a interakce

V rámci letošních oslav Dnů slovanské písemnosti a 150 let od prvního slovanského sjezdu na území Ruska se v Moskvě konala mezinárodní vědecká konference na téma «Aktuální otázky studia  světové kultury v kontextu dialogu civilizací: Rusko - Západ - Východ». Sborník přednášek z tohoto mezinárodního setkání vydala Filologická fakulta Státního institutu ruského jazyka A. S. Puškina. Vydání obsahuje 419 stran, má ISBN 978-5-94755-405-2 a obsahuje 86 odborných přednášek na témata: Pravoslavná kultura a její odraz v jazyce a literatuře, metody praktické realizace koncepce duchovně-mravního rozvoje a výchovy občanské osobnosti ve škole a na univerzitě, Rusko a zahraniční Slované, Rusko a Západ - dialog kultur, Rusko a Východ - dialog kultur, Rusko a Afrika - dialog kultur, historie ruské literatury, a poetika zahraniční literatury. Na stranách 130 - 135 je publikován článek Vojtěcha Merunky na téma (v českém překladu): Novoslovjanština jako nový nástroj mezikulturní komunikace.

Číst dál: Slovanská kultura - zdroje, tradice a interakce

Všeruská etnografická výstava a slovanský sjezd v Moskvě v roce 1867

Slovanská unie z. s. dostala darem letos vydanou knihu, která obsahuje všechny projevy a popisuje průběh všeruské etnografické výstavy a slovanského sjezdu v Moskvě v roce 1867.

Darovaná kniha má 608 stran a bohatou grafickou přílohu včetně fotografií a podpisů všech 64 účastníků, mezi nimiž byli také František Palacký a autor mezislovanského jazyka Matija Majar.

Číst dál: Všeruská etnografická výstava a slovanský sjezd v Moskvě v roce 1867

Svátek Orthodoxie

Letošní neděle 5. března je nejenom první nedělí tradičního Velkého (velikonočního) čtyřicetidenního půstu, ale také významným dnem v dějinách Evropské civilizace. Svátek Orthodoxie (svátek pravoslaví) je spojen s ukončením obrazoborectví (ikonoklasmus podle řeckého εἰκῶν/ikón obraz a κλάστειν/klastin lámat). Obrazoborectví definitivně ukončila byzantská císařovna Theodora II. (na obrázku), matka císaře Michala III., která roku 843 obnovila uctívání ikon. Od této doby východní církev slaví první postní neděli jako svátek vítězství pravé víry od různých bludů a císařovnu Theodoru II. řadí mezi svaté.

Číst dál: Svátek Orthodoxie

Hitparada slověnskoj muziky

Dragi prijateli Slověnskoj unije, hočemo Vam prědložiti internetovy projekt slověnskoj popularnoj muziky, ktory byl otvoreny lěta 2016. Na žalost, slověnska popularna muzika kromě domačej se v naših krajinah ni v televiziji ni v radiju ne razsylaje i internet ostavaje praktično jedinoju medžunarodnoju platformoju, ktora prezentuje popularnu muziku vsih slověnskih narodov. Zato Vas prosimo, da byste tutomu projektu pomagali i širili jego adresu http://www.mysuperhit.com. Hitparada jest neprěstojno otvorena i vsekaky posětitel interneta može glasovati za svoje najljubime pěsnje.

Číst dál: Hitparada slověnskoj muziky

slovanska unie