Závěrečná tisková zpráva: Mezinárodní festival Dny slovanské kultury 2016.
- Podrobnosti
- Kategorie: NAŠE ČINNOST
- Zveřejněno: 26. 5. 2016 11:26
V pondělí 23. května 2016 skončil letošní v pořadí III. ročník DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY. Tento ročník byl po mnoha stranách přelomový - konal se poprvé v novém prostředí a na základě aktivní spolupráce s novými subjekty předložil zcela novou strukturu festivalu, která obsahovala celkem 52 akcí, z toho 11 filmových představení, 14 besed s osobnostmi, jedno divadelní představení, 6 výstav, 12 koncertů a 7 společenských akcí pro asi 2500 návštěvníků.
Slovanská vzájemnost je od poloviny 19. století značně zpolitizovaná, ale náš festival se nesl v duchu toho, že slovanská vzájemnost není výsledkem politické propagandy z 19. a 20. století ani to není jen řešení ruské otázky. Je to naše podobnost jazyků, kultury, a staletí společné historie ... jsou to desítky národů a národností žijících v celé Evropě. Myšlenka slovanské vzájemnosti sahá až do 15. století, kdy Slované byli ohroženi osmanskou expanzí a hledali pomoc pro svoji obranu. Je to celá řada hlavně historických osobností z různých slovanských národů. V současné době přímého civilizačního střetu odlišných kultur a snah o rozdělování Evropy na západ a východ je právě návrat ke kořenům a kulturním hodnotám výrazným posílením nejen naší národní, ale také společné evropské identity, kterou stojí za to rozvíjet a bránit. Slované žijí na obou stranách Evropy a leží na nich zodpovědnost, jestli budou mostem setkávání a vzájemného porozumění a nebo jestli toto rozdělení budou prohlubovat.
zahájení festivalu v kině Hvězda, Uherské Hradiště (na obrázku V. Merunka a J. Králík)
Všechny tiskové zprávy z mezinárodního festivalu a další informace najdete na této adrese: http://www.dny-slovanske-kultury.cz/tiskove-zpravy/
Tisková zpráva našeho partnera, Slovanský kulturní institut z. s.: http://www.slovansky-institut.cz/news/tiskova-zprava-dny-slovanske-kultury/
Tisková zpráva našeho partnera, Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska: http://kazaki.cz/cs/ve-dnech-19-23-kvetna-2016-probehly-iii-dny-slovanske-kultury/
pracovní oběd ve sklepení Velehradu
slavnostní zahájení výstavy Sočská fronta z doby I. světové války v prostorách Velehradu
DESÁTÁ tisková zpráva - „ZÁVĚREČNÁ“
středa 25. května 2016, Uherské Hradiště
V pondělí 23. května 2016 skončil letošní v pořadí III. ročník DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY 2016. Z technicko-organizačních důvodů se však úplně poslední akce festivalu - divadelní představení MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ - uskuteční v náhradním termínu 13. června 2016 od 19:30 v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Tento ročník byl po mnoha stranách přelomový - konal se poprvé v novém prostředí a na základě aktivní spolupráce s novými subjekty také nabídl zcela novou strukturu festivalu. Přestože se festival musel spokojit s nízkým rozpočtem, který nedovolil velkou propagaci ani organizaci, tak jeho průběh dokázal, že slovanská kulturní akce může nabídnout skvělý a atraktivní program, který má i velký divácký potenciál. Festival díky obrovskému nasazení pořadatelů a aktivní pomoci mnoha institucí nabídl kvalitní a pestrý program pro všechny zájmové skupiny a podařilo se vytvořit velmi dobrou výchozí pozici pro přípravu v pořadí již IV. ročníku DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY, který se uskuteční opět na přelomu května a června a bude věnován prezentaci CHORVATSKÉ a POLSKÉ KULTURY.
ČTVRTEK 19. KVĚTNA - filmový
První festivalový den byl zahájen prezentací dvou skvělých filmů a návštěvou zajímavých hostů v kině Hvězda v Uherském Hradišti. První festivalová akce začala v 16:00 projekcí dvou filmů z dílny Radošínského naivného divadla v režii Juraje Štěpka, následoval pak komponovaný program Šumné Slovinsko s velkým hostem - režisérem Radovanem Lipusem. Večerní projekci, nejlepší český filmu roku 2015 “Rodinný film”, přijel osobně uvést představitel jedné z hlavních rolí - talentovaný mladý herec Daniel Kadlec. Po projekci proběhla velmi dlouhá a zajímavá beseda.
PÁTEK 20. KVĚTNA - slavnostní zahájení
Dopoledne druhého festivalového dne patřilo workshopu spolupracující instituce - Evropské kulturní stezce sv. Cyrila a Metoděje, který probíhal za účasti zástupců okolních infromačních center a hostů v prostorách Turistického centra na Velehradě. Souběžně se pak konala ve Slovanském sále místního Stojanova gymnázia projekce zajímavého slovinského dokumentárního filmu “Ten plech má duši”, po které následovala beseda a prezentace Michala Kůry ze Slovinského turistického centra. Přesně ve 14:00 v policejním doprovodu přijela do Uherského Hradiště kolekce “Pokladu z Bojné” a současně proběhla i speciální tisková konference k této unikátní výstavě za osobní účasti vedoucího Centra slovanské archeologie Luďka Galušky, ředitele Archeologického ústavu SAV Matěje Ruttkaye, zastupujícího ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka a vedoucího výzkumu v Bojné archeologa Karla Piety. V 16:30 pak za účasti dalších vzácných hostů proběhlo zahájení výstavy. Slavnostní zahájení festivalu s projekcí filmu o slovinském architektovi Jože Plečnikovi s názvem “Drahý mistře” se konalo v kině Hvězda. Vedle dalších významných hostů byl zahájení přítomen i slovinský velvyslanec v Praze pan Leon Marc a také pěvecký sbor ze slovinského Ljutomeru, který pak také zazpíval ve Smetanových sadech. Na závěr pak v Centru slovanské archeologie MZM UH, rovněž také v rámci Muzejní noci, proběhly dvě přednášky - slovinského archeologa dr. Pleterského a dvou slovenských archeologů dr. Ruttkaye a dr. Piety na téma FENOMÉN BOJNÁ.
SOBOTA 21. KVĚTNA. - Slovanský den na Modré a Den otevřených dveří na Velehradě
Tento den se festival z Uherského Hradiště přesunul na Modrou a Velehrad. Od 9:00 začal Slovanský den na Modré - s kratším vystoupením menších souborů a se zahájením jarmarku. V 10:00 pak proběhlo slavnostní zahájení Dnů otevřených dveří na Velehradě a dvou výstav v prostorách Stojanova gymnázia - VZPOMÍNKY NA SOČSKOU FRONTU a JANEZ PUHAR. Obě výstavy uvedl slovinský velvyslanec pan Leon Marc a profesor Hladký z Historického ústavu AV ČR.
Ve 13:30 pak slovinský velvyslanec a starosta obce Modrá spolu s dalšími osobnostmi slavnostně zasadili sazenici nejstarší vinné révy na světě - STARÉ TRTY z Mariboru. Bohatý hudební i kulinářský program Slovanského dne na Modré, který navštívilo na 800 lidí, pokračoval až do pozdních nočních hodin a vystřídalo se zde hned několik atraktivních souborů a skupin - CHOTÁR, POĽANA, CM SGV, BANDA, NEBESKÁ MUZIKA.
V Centru slováckých tradic zároveň probíhala setkání a odborné přednášky dalších vzácných hostů (M. Kůra, V. Merunka, J. Mičo, A. Pleterski, M. Ruttkay, K.Pieta, R.Novokmet, A. Perdih). V prostorách expozice Živá voda pak také byla zahájena další výstava - fotografie klubu Antona Ažbe SLOVINSKO - EVROPA V MALÉM.
Dvě zajímavé akce sobotního programu ale proběhly i mimo Modrou a Velehrad. V 18:00 byla v novém “slovinském” kostele sv. Ducha ve Starém Městě zahájena krásná výstava JOŽE PLEČNIK - MISTR SAKRÁLNÍ ARCHITEKTURY. Na úvod promluvil starosta Starého města Josef Bazala a farář Miroslav Suchomel, kteří přivítali i dva vzácné hosty - slovinského velvyslance Leona Marca a slovinského architekta místního kostela Iva Goropevšeka.
V podvečer pak ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti proběhla první letošní projekce letního kina - nejúspěšnější slovenský filmu roku 38 - PAVOL DEMITRA.
NEDĚLE 22. KVĚTNA - putování a koncerty na Velehradě
I přes nečekaně teplé počasí a náročný sobotní program proběhlo v neděli dopoledne PUTOVÁNÍ ZA KLIMENTKEM, kterého se zúčastnily pěvecké sbory z Velehradu, Trenčína a Ljutomeru. Od 11:00 pak začaly Slavnosti halušek v hospodě Na Srubu v Osvětimanech, kde se koštovaly nejenom pravé slovenské halušky, ale také slovenský zvěřinový guláš. Nechyběl ani prodej slovinských specialit a vystoupení slovenské skupiny Buchajtramka (pěvecké části) a Russkij Romans.
Odpoledne se pak ve velehradské Bazilice se uskutečnil nádherný koncert tří pěveckých sborů ze Stojanova gymnázia Velehrad, Piarrisimo Trenčín a gymnázia F. Miklošiče Ljutomer.
V podvečerních hodinách se za osobní účasti legendy slovenského filmu Dušana Hanáka v sále kardinála Tomáše Špidlíka na Velehradě promítl patrně nejlepší slovenský film “Obrazy starého světa”.
Večer pak patřil hudbě a skvělému koncertu v Turistickém centru na Velehradě, kde nejprve vystoupila fenomenální houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská se svým Triem a pak i Russkij Romans posílený duem kozáckých zpěvaček. Návštěvníci zároveň mohli ochutnat slovinskou ořechovou poticu, fazolovou polévku jotu a slovinská vína.
PONDĚLÍ 23. KVĚTNA - zakončení filmy
Poslední festivalový den opět patřil filmům promítaným v kině Hvězda v Uherském Hradišti - v 15:00 se promítl kultovní slovinský film “Volnoběh”, následovalo setkání s režisérem Dušanem Hanákem a promítání jeho filmu “Růžové sny”. Na závěr pak diváky čekala premiérová projekce slovinské komedie “Šiška deluxe”.
PONDĚLÍ 13. ČERVNA - EPILOG ”divadelní”
Úplně poslední akce proběhne v náhradním termínu až v pondělí 13. června od 19.30 v kině Hvězda - divadelní představení MANŽELSKÁ VRAŽDĚNÍ s Jaroslavem Duškem a slovinskou herečkou Natašou Burger. Předprodej vstupenek najdete ZDE.
POZVÁNKA NA ČTVRTÝ ROČNÍK
Skončil v pořadí již III. ročník DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY 2016 a již teď připravujeme další ročník, který se uskuteční opět ve městech UHERSKÉ HRADIŠTĚ, MODRÁ, OSVĚTIMANY, VELEHRAD A STARÉ MĚSTO v květnu nebo červnu 2017 a který nabídne tentokrát prezentaci kultury dvou dalších slovanských zemí - CHORVATSKA A POLSKA. Aktuality a další informace naleznete na webových stránkách www.dny-slovanske-kultury.cz, ale i na facebookovém profilu https://www.facebook.com/dnyslovanskekultury. Všechny doposud vydané TISKOVÉ ZPRÁVY najdete ke stažení ZDE.
ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ FESTIVALU
Festival vychází ze základní ideje slovanské vzájemnosti - vzájemné podobnosti jazyků, kultury i historie. Myšlenka slovanské vzájemnosti sahá až do 15. století, kdy Slované byli ohroženi osmanskou expanzí a hledali pomoc pro svoji obranu, a je spojena se jmény Vinko Pribojević, Mavro Orbini, Jurij Križanić, Ján Herkeľ, Matija Majar a mnozí další. Slovanská vzájemnost sloužila k obraně evropské civilizace a Slované společně s neslovanskými evropskými národy bojovali u Vídně (1683) a dalších bojištích střední, jižní a východní Evropy. Díky tomu dnes žijeme ve svobodné společnosti, máme rovnost práva, můžeme a zároveň nemusíme praktikovat jakoukoliv náboženskou víru a také mluvit, vzdělávat se a společensky se realizovat ve svém rodném jazyce a další věci, které dnes považujeme za stejně samozřejmé jako vzduch, který dýcháme. Festival tak chce přispět k přirozenému posílení tradiční kultury slovanských národů a národností v dnešním globalizovaném světě. V současné době přímého civilizačního střetu odlišných kultur a snah o rozdělování Evropy na západ a východ je právě návrat ke kořenům a kulturním hodnotám výrazným posílením nejen naší národní, ale také společné evropské identity, kterou stojí za to rozvíjet a bránit. Slované žijí na obou stranách Evropy a jak říkal Tomáš kardinál Špidlík, leží na nich zodpovědnost, jestli budou mostem setkávání a vzájemného porozumění a nebo jestli toto rozdělení budou prohlubovat. Věříme, že se naším mezinárodním festivalem podařilo a dále se bude dařit i v dalších ročnících tuto ideu slovanské vzájemnosti rozvíjet.
Slovanská unie z. s., která se letos poprvé stala hlavním organizátorem festivalu, získala početnou záštitu od politiků místní samosprávy a církevních představitelů, včetně např. prezidenta České republiky, velvyslanců Slovinska a Slovenska, předsedů obou komor Parlamentu ČR, předsedy a tří ministrů Vlády ČR, dvou krajských hejtmanů, mnoha poslanců a senátorů z různých kulturních, zahraničních a vzdělávacích výborů, starostů obcí a v neposlední řadě také vroucí požehnání od primase českého Dominika kardinála Duky a pravoslavného moravského arcibiskupa Simeona, jehož zástupce byl přítomen v pátek v kině Hvězda.
Festivalu se mimo jiné zúčastnilo několik významných osobností, které dlouhodobě podporují myšlenku slovanské vzájemnosti. Mezi nimi byli:
- Předseda mezinárodní slovanské unie pan Rafael Novokmet.
- Vikární biskup a ředitel úřadu Olomoucko-Brněnské pravoslavné eparchie vladyka Izaiáš.
- Sobotní autobus vypravený z Hradce Hrálové do Modré spřáteleným spolkem - Slovanským kulturním institutem z. s.
- Ataman Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska, nositelé tradice od emigrace z roku 1921, kdy prezident Masaryk poskytl azyl desítkám tisíc občanskou válkou trápených ruských občanů) pan Michal Dzjuba s manželkou Irenou Dzjubovou.
- Profesor Anton Perdih z Ljubljanské univerzity, genetik, který na festivalu přednesl zajímavou přednášku o možném původu Slovanů a Slovinců.
- Slovinský spisovatel Christopher Bogdan Meško se svou přednáškou o podobnosti slovanských jazyků a védského Sanskrtu.
- Zástupci Matice Čech, Moravy a Slezska, spolek navazující na tradici Matice České, kterou založil František Palacký již v roce 1831.
ZÁŠTITY A PODPORA
Prezident ČR Miloš Zeman, velvyslanec Slovinské republiky v ČR Leon Marc, velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss, předseda Senátu parlamentu Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu Jan Hamáček, předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr kultury Daniel Herman, ministryně školství Kateřina Valachová, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, předseda Zahraničního výboru PS Karel Schwarzenberg, předseda Výboru pro zahraniční věci Senátu František Bublan, Výbor pro vědu, vzdělání a kulturu PS - předseda Jiří Zlatuška, předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Ladislav Kryštof, starostové spolupořádajících obcí a měst. POŽEHNÁNÍ: arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka, pravoslavný arcibiskup Olomoucko-Brněnský vladyka Simeon.
FINANČNÍ PODPORA
Státní fond kultury ČR, Ministerstvo kultury Slovinské republiky, obec Velehrad, Fond kultury Zlínského kraje, Slovanská unie z. s.
STATISTIKA AKCÍ
Festival nabídl celkem 52 akcí z toho 11 filmových představení, 14 besed s osobnostmi, jedno divadelní představení, 6 výstav, 12 koncertů a 7 společenských akcí pro asi 2500 návštěvníků.
Jiří Králík
autor a produkce festivalu
Markéta Poláková
propagace
Vojtěch Merunka
předseda SLOVANSKÉ UNIE z. s.