NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKYslovanska unie

PŘIHLÁŠENÍUSA a Izrael opouští UNESCO

Spojené státy opustí na konci roku 2018 Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V prohlášení to dnes uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské a promuslimské. Po americkém vyhlášení totéž učinil také stát Izrael.

UNESCO je organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Je to jedna z 15 mezistátních odborných organizací a agentur OSN a sídlí v Paříži. Organizace má 195 členských zemí, poslední z nich, která je v současnosti v procesu přijetí, je autonomní území Palestina.  Spojené státy americké, Izrael a také Kanada už dříve zareagovaly pozastavením svých příspěvků této organizaci s tím, že probíhající palestinský konflikt má být řešen vyjednáváním. 

Podle zprávy britského The Telegraph v palestinském časopise pro mládež sponzorovaném částečně organizací UNESCO vyšel v březnu 2011 článek, ve kterém mladá muslimská dívka popsala Adolfa Hitlera jako jeden ze svých čtyř vzorů. V prosinci téhož roku se UNESCO v reakci na mediální tlak distancovalo od činnosti časopisu a zastavilo jeho financování.

Od roku 2009 je generálním tajemníkem UNESCO jako první žena a také první člověk z bývalého východního bloku bulharská politička Irina Georgievna Boková (nar. 1952). Paní Boková byla politicky aktivní již před rokem 1990, byla členem Bulharské komunistické strany a také vystudovala Moskevský státní institut mezinárodních vztahů MGIMO Ministerstva zahraničních věcí (Московский государственный институт международных отношений  МИД России, МГИМО), který je označován za "Ruský Harvard" a patří mezi nejprestižnější univerzity na světě.

Zpráva BBC:
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41598991

Zpráva Echo 24:
http://echo24.cz/a/pZntm/unesco-strani-palestine-usa-spolek-opousti-protoze-je-protiizraelsky

Zpráva Denik:
http://www.denik.cz/ze_sveta/izrael-bude-nasledovat-spojene-staty-vystoupi-z-unesco-20171012.html