NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKYslovanska unie

PŘIHLÁŠENÍVelká ztráta pro ruskou kulturu: Havárie ruského letadla se členy skupiny Alexandrovci na palubě

S velkou lítostí vám oznamujeme, že v neděli ráno se  do Černého moře zřítilo letadlo Tu-154 s 91 lidmi na palubě krátce poté, co vzlétlo z mezinárodního letiště Adler u Soči. Letoun mířil z Moskvy na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja a u Soči měl mezipřistání kvůli dotankování paliva. Na palubě zříceného letadla byli podle agentury TASS všichni členové hudebního souboru Alexandrovci s výjimkou tří sólistů. Spojem letělo i několik novinářů.

V letadle bylo 83 cestujících a osm členů posádky. Devět z 83 cestujících byli novináři a ostatní byli členové hudebního souboru, podle ruského ministerstva obrany bylo na palubě 64 hudebníků. Některá ruská média informují o 68.

Podle seznamu, zveřejněného ministerstvem obrany, bylo na palubě letadla 64 členů věhlasného souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova. Z pěvecké části souboru se vyhnuli pohnutému osudu zřejmě jen tři hlavní sólisté, kteří spojem neodletěli.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na pondělí 26. prosince státní smutek. Putin současně slíbil pomoc pozůstalým a zevrubné vyšetření příčin katastrofy.

Zpráva o tragédii souboru Alexandrovci je pro nás Čechy velmi smutná také proto, že jeho vznik v roce 1928 je úzce spojen s českou kulturou. Díky výzkumné práci českého odborníka a předsedy České asociace rusistů pana Mgr. Jiřího Klapky víme, že u zrodu ruských hudebních sborů byli čeští hudebníci, kteří žili a pracovali v Rusku. Byli to především šéfdirigent Eduard Nápravník Mariinského divadla, Čech Václav Suk řídil Velké divadlo v Moskvě, kde byl dirigentem a hlavním sbormistrem český profesor Oldřich Havránek, který byl hlavním učitelem uměleckého ředitele Souboru písní a tanců sovětské armády Borise Alexandrova. Čeští hudebníci a dirigenti zakládali divadla a soubory na území celé Ruské říše. V době před první světovou válkou působily v řadách ruské armády desítky českých dirigentů a Václav Suk s Oldřichem Havránkem byli první Češi, kteří dostali titul národní umělec RSFSR.


ruské lidové písně v podání souboru Alexandrovci

podrobná zpráva v češtině:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/424598-na-palube-zriceneho-ruskeho-letadla-bylo-64-clenu-skupiny-alexandrovci-nikdo-zrejme-neprezil.html

podrobná zpráva v ruštině:
http://www.kp.ru/daily/26624.7/3641812/

dokument o práci pana Jiřího Klapky
http://www.kremlin-guild.ru/news/detail.php?ID=3081