NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKYslovanska unie

PŘIHLÁŠENÍČtvrtý ročník mezinárodního festivalu Dny slovanské kultury - Polská a chorvatská kultura

Přinášíme Vám přehled o čtvrtém ročníku festivalu Dny slovanské kultury - Polská a chorvatská kultura. Na festivalu bylo celkem 30 akcí: 7 vernisáží výstav (stezka hlaholice, polští spisovatelé, chorvatské UNESCO, staroslovanské legendy o Čechovi a jeho bratrech, křest Polska 966, přírodní krásy Chorvatska, polské mariánské poutě v 80. letech), 11 koncertů, 1 mezinárodní odborná lingvistická konference, 2 jarmarky lidových řemesel, ochutnávky vín, vystoupení neandertálců z Krapiny, škola Hlaholice, ochutnávky polských a chorvatských národních jídel, bohoslužba, prohlídka baziliky na Velehradě, soutěž v lukostřelbě, výsadba památných stromů.

Návštěvnost

3000 domácích a téměř 300 zahraničních návštěvníků. Odborné konference se zúčastnilo 64 lingvistů a zájemců o mezislovanský jazyk z 12 států (7 slovanských včetně Ruska a 5 neslovanských včetně Číny) mezi nimi také dvou zástupců světového vedení Esperanta a jednoho zástupce sdružení románského zonálního jazyka. Protože všechny festivalem zahájené výstavy pokračují do září 2017, tak celkový předpokládaný počet návštěvníků výstav převýší hodnotu 100.000.

Záštity

Prezident ČR Miloš Zeman, velvyslankyně Chorvatska v ČR Ines Troha, velvyslankyně Polska v ČR Grażyna Bernatowicz, ředitelka mezinárodního Fóra slovanských kultur Andreja Rihter, Předseda Senátu PČR Milan Štěch, Předseda PS PČR Jan Hamáček, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo zahraničních věcí, radní Zlínského kraje Jan Pijáček, senátor Ivo Valenta, výbor pro kulturu, vědu a vzdělávání PS PČR, města a obce Staré Město, Uherské Hradiště, Modrá a Velehrad.

Požehnání

Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český
Vladyka Michal, pravoslavný arcibiskup pražský a českých zemí

Finanční a materiální podpora

Státní kulturní fond ČR, nadace SYNOT, Staré Město u Uh. Hradiště, Uherské Hradiště, Velvyslanectví republiky Chorvatsko v ČR, Chorvatské kulturní středisko v Praze, Česká beseda v Zagrebu, Družstvo přátel Hlaholice v Zagrebu, Turistická agentura města Krapina, Polský kulturní institut v Praze.

Mediální ohlas

ČESKÁ TELEVIZE - natáčeno na ROCHUSu v sobotu 3.6. (kromě folklóru také neandertálci a interview s účastníky konference)
ČESKÝ ROZHLAS - vernisáž chorvatské UNESCO ve Slováckém muzeu v Uh. Hradišti 3.6.
Krajské listy
Další domácí a zahraniční média

 


Fotografie, videa a další nahrávky přineseme později - sledujte stránky http://www.dny-slovanske-kultury.cz/program2/